PRZYRODA - LEKCJE ONLINE DLA NAUCZYCIELI
Jeśli chcesz przeprowadzić bardzo ciekawe lekcje online z animacjami prezentującymi opisywane zjawiska kliknij w tytuł lekcji
Palenie papierosów Lekcja omawiająca wpływ palenia papierosów na organizm – zwłaszcza matki i dziecka w czasie ciąży, prezentująca oddziaływanie substancji znajdujących się w dymie (smoły i nikotyny), przedstawiająca problemy zdrowotne będące skutkiem palenia
Trawienie Lekcja prezentująca budowę i funkcje poszczególnych narządów tworzących układ pokarmowy człowieka (jamy ustnej i przełyku, żołądka, wątroby, trzustki oraz jelita cienkiego i grubego), omawiająca rolę enzymów, a także różnice w potrzebach pokarmowych i znaczenie trawienia.
Rozmnażanie się człowieka Lekcja omawiająca proces rozmnażania się człowieka, przedstawiająca męski i żeński układ rozrodczy oraz fazy procesu zapłodnienia, a także przedstawiająca przebieg i znaczenie cyklu miesiączkowego.
Układ oddechowy i jego działanie Lekcja przedstawiająca mechanizm wymiany gazowej ze szczególnym uwzględnieniem budowy i funkcji płuc, omawiająca rolę pęcherzyków płucnych w procesie wymiany gazowej, a także prezentująca różne właściwości powietrza wdechowego i wydechowego.
Szkielet i ruch Lekcja poświęcona budowie i roli szkieletu jako struktury chroniącej narządy i podpierającej ciało, omawiająca zasadę działania mięśni antagonistycznych, rodzaje stawów i sposób, w jaki człowiek się porusza.
Dorastanie Lekcja dotycząca zmian zachodzących w organizmie podczas okresu dojrzewania, prezentująca dojrzewanie chłopców i dziewcząt oraz omawiająca czynniki wpływające na zmienność nastrojów w okresie dojrzewania.
Rozwój płodu Lekcja prezentująca rozwój dziecka w macicy od momentu zapłodnienia, przez podział komórki, zagnieżdżenie w ścianie macicy aż do porodu, omawiająca rolę łożyska i kolejne etapy rozwojowe płodu, a także przedstawiająca narodziny dziecka.
Narkotyki i zdrowie Lekcja przedstawiająca główne rodzaje narkotyków (alkohol, depresanty, stymulanty, halucynogeny, rozpuszczalniki) i ich wpływ na psychikę oraz organizm człowieka, prezentująca społeczne skutki zażywania narkotyków.
Oddychanie komórkowe Lekcja przedstawiająca proces oddychania tlenowego i beztlenowego, prezentująca substraty i produkty obu typów oddychania, omawiająca rolę oddychania komórkowego w procesie uzyskiwania energii przez organizm.
Organy roślin kwiatowych Lekcja omawiająca budowę i funkcje organów roślinnych (łodygi, korzenia, liścia i kwiatu), przedstawiająca procesy zapłodnienia i rozmnażania oraz rozprzestrzeniania nasion u roślin.
Komórki wyspecjalizowane Lekcja przedstawiająca sposoby przystosowania komórek do pełnienia specyficznych funkcji, prezentująca przykłady wyspecjalizowanych komórek roślinnych i zwierzęcych (komórkę jajową, plemnik, włośniki korzeniowe, czerwone ciałka krwi oraz nabłonek migawkowy), omawiająca ich charakterystyczne cechy i role, jakie pełnią w organizmie.
Ludzkie układy narządów Lekcja prezentująca budowę i podstawowe funkcje poszczególnych układów narządów w organizmie człowieka (oddechowego, pokarmowego, krążenia, wydalniczego, nerwowego, rozrodczego, hormonalnego, mięśniowego, kostnego); omawiająca rolę poszczególnych struktur wchodzących w skład tych układów, umożliwiająca uczniowi sprawdzenie i utrwalenie wiadomości w trakcie ćwiczeń.
Procesy życiowe Lekcja dotycząca siedmiu procesów życiowych przeprowadzanych przez żywe organizmy (oddychania, odżywiania, wydalania, wzrostu, rozmnażania, ruchu i reakcji na bodźce), utrwalająca wiedzę na temat funkcji poszczególnych typów komórek podczas tych procesów, umożliwiająca sprawdzenie wiadomości w trakcie wykonywania ćwiczeń.
Odżywianie: zrównoważona dieta Lekcja omawiająca rolę zrównoważonej diety w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, przedstawiająca niezbędne składniki odżywcze (białka, tłuszcze, sole mineralne, błonnik, witaminy i węglowodany oraz wodę) i opisująca pokarmy będące ich źródłem, pozwalająca uczniowi sprawdzić swoją wiedzę na temat zdrowego odżywiania.
Komórki zwierzęce i roślinne Lekcja przedstawiająca rodzaje i charakterystyczne cechy komórek roślinnych i zwierzęcych, omawiająca funkcje poszczególnych struktur w komórkach roślinnych (m. in. chloroplastów i ściany komórkowej), ukazująca budowę tkanek i organów oraz funkcje komórek.
Odkrywanka biologiczna - liść - owoc
Znajdź ukryte nazwy kwiatów
Odkrywanka biologiczna - gromada
Znajdź ukryte nazwy ptaków