MATEMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA - LEKCJE ONLINE DLA NAUCZYCIELI
Jeśli chcesz przeprowadzić bardzo ciekawe lekcje online z animacjami prezentującymi opisywane zjawiska kliknij w tytuł lekcji
Pole prostokąta Lekcja poświęcona zagadnieniu pola figur geometrycznych, uwzględniająca obliczanie pola kwadratów oraz prostokątów, a także budowanie wielokątów o możliwie największym polu.
Jednostki i pomiary (2) Lekcja poświęcona jednostkom i miarom, uwzględniająca stare i angielskie jednostki długości, wyrabiająca w uczniu umiejętność sprawnego przeliczania jednych jednostek na inne.
Obwód prostokąta Lekcja poświęcona zagadnieniu obwodu i pola figur geometrycznych, uwzględniająca obliczanie obwodu i pola kwadratów oraz prostokątów, a także budowanie wielokątów o możliwie najmniejszym obwodzie oraz możliwie największym polu.
Pole powierzchni graniastosłupa Lekcja poświęcona polu powierzchni graniastosłupa, omawiająca to zagadnienie na przykładzie pola powierzchni sześcianu i prostopadłościanu w odniesieniu do sytuacji z życia codziennego
Bryły – rzuty i siatki (1) Lekcja poświęcona bryłom, ukazująca budowanie ich z sześcianów oraz przedstawianie ich na kartce papieru kropkowanego, wskazująca na zmienność ich wyglądu w zależności od punktu widzenia.
Bryły – rzuty i siatki (2) Lekcja poświęcona bryłom, ukazująca budowanie ich z sześcianów, wskazująca na zmienność ich wyglądu w zależności od punktu widzenia, omawiająca siatki prostopadłościanów i innych znanych brył oraz rzuty brył na płaszczyznę.
Kąty i bryły w przestrzeni Lekcja omawiająca wielościany (prostopadłościany, sześciany i graniastosłupy) ze szczególnym uwzględnieniem ścian równoległych i prostopadłych, krawędzi równoległych i prostopadłych oraz siatek tych brył.
Układ współrzędnych Lekcja poświęcona układowi współrzędnych, uwzględniająca określanie położenia, rysowanie drogi w układzie współrzędnych oraz figury geometryczne w tym układzie.
Jednostki i pomiary (1) Lekcja poświęcona jednostkom i miarom, uwzględniająca stare i angielskie jednostki długości, wyrabiająca w uczniu umiejętność sprawnego przeliczania jednych jednostek na inne
Własności figur płaskich Lekcja poświęcona charakterystyce i rysowaniu trójkątów (równobocznych, równoramiennych i różnobocznych, ostrokątnych, prostokątnych i rozwartokątnych), czworokątów (kwadratów, prostokątów, rombów, równoległoboków, trapezów i deltoidów) oraz figur o symetrii osiowej i obrotowej danego rzędu.
Przekształcenia na płaszczyźnie Lekcja poświęcona jest pojęciu przekształcenia omawianego na przykładach odbicia, obrotu i przesunięcia równoległego, zaczerpniętych z sytuacji dnia codziennego.
Kąty i figury na płaszczyźnie Lekcja poświęcona kątom swobodnym (ostrym, rozwartym, wklęsłym) oraz kątom w wielokątach, omawiająca tworzenie kątów będących wielokrotnościami 60° i 45° oraz sposób porównywania miary kątów.
Proste i kąty (1) Lekcja ma za zadanie zapoznać ucznia z pojęciem prosta, odcinek, półprosta, kąt, jakie istnieją kąty, jak mierzyć i rysować kąty.
Proste i kąty (2) Lekcja ma za zadanie zapoznać ucznia z pojęciem wielokąta, koła, okręgu oraz nauczyć jak rysować te figury.
Położenie prostych i kąty w trójkącie (1) Lekcja ma za zadanie zapoznać ucznia z prostymi równoległymi i prostopadłymi oraz z tym, jak je rysować
Położenie prostych i kąty w trójkącie (2) Lekcja ma za zadanie zapoznać ucznia z kątami, których suma jest kątem pełnym, których suma jest kątem półpełnym i kątami wierzchołkowymi, a także o sumie kątów w trójkącie.
Działania na wyrażeniach algebraicznych Lekcja ma za zadanie zapoznać ucznia z dodawaniem wyrazów podobnych i mnożeniem jednomianów
Wyrazy podobne Lekcja ma za zadanie zapoznać ucznia z wyciąganiem wspólnego czynnika przed nawias, grupowaniem i redukowaniem wyrazów podobnych, mnożeniem, dodawaniem i odejmowaniem sum algebraicznych
Proste równania liniowe Lekcja ma za zadanie zapoznać ucznia z pojęciem równania, z tworzeniem i rozwiązywaniem równań liniowych, a także pokazać jak wykorzystywać równania liniowe do rozwiązywania problemów praktycznych
Zapisywanie wyrażeń algebraicznych Lekcja omawia wyrażenia algebraiczne, stosowanie liter do oznaczania liczb o określonych właściwościach, przedstawianie słowne wyrażeń algebraicznych, zapisywanie treści zadania w postaci wyrażenia algebraicznego.
Odkrywanka matematyczna
Tangram - układanka matematyczna